JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ZDJĘCIE DO PORTRETU

Jak dobrać zdjęcie do portretu?

Często od moich znajomych dostaje propozycje szkiców do namalowania w ramach portretów. Właściwie wciąż się uczę i moje zdolności nie są tak wysokie, jak u jakiś wybitnych artystów, ale właśnie na takich projektach się uczę, bo każdy człowiek jest inny, a przy tym wyjątkowy i każdy portret do namalowania uczy mnie czegoś innego. 

W ramach tego, że malowanie jest procesem czasochłonnym maluje osoby częściej ze zdjęć, niż na żywo, ponieważ ciężko jest wysiedzieć dwie- trzy godziny w jednej pozycji w obecności śmieszka. Jeśli jednak chcielibyście portret rysowany z postury, a nie ze zdjęcia, to trzeba się ze mną umówić z dwa tygodnie, miesiąc wcześniej i wybrać dogodny dla wszystkich termin (wszystkich innych zapraszam do wysyłania zdjęcia na podany niżej adres).

Więc jeśli chcesz ,,zamówić" u mnie portret dla siebie, dla znajomego, dla kogokolwiek musisz pamiętać o kilku rzeczach, które przedstawiam poniżej:

1. Przede wszystkim pamiętaj, że portret, to rysunek od początku głowy, maksymalnie do środka klatki piersiowej. 

Jeśli chcesz szkic osoby stojącej, pamiętaj, że taki rysunek będzie mniej szczegółowy, ponieważ zdjęcie jest robiony z oddali. Aby miało więcej szczegółów potrzebowałabym skleić dwa brystole i dopiero potem malować. Kartka A5, czy A4, doskonale zmieści to co ujęłam powyżej ;)

Przykładowy mój szkic.


2. Wysyłając mi zdjęcie zadbaj o to, aby było wyraźne.

Niewyraźne zdjęcie oznacza niewyraźny rysunek. Jak mam zobaczyć szczegół w szkicu, skoro go nie widzę? Zdjęcie nie musi być "ładne", musi być wyraźne i kontrastowe. Inaczej będzie jedna wielka plama.

Przykład wyraźnego zdjęcia.


Najlepiej wyślij 2-3 zdjęcia, a ja wybiorę najlepsze.

3. Najlepsze zdjęcia do portretów są wykonywane na tle płaskiej ściany.

Przykład zdjęcia na jednolitym tle.


Najlepiej białe tło, bez blatów kuchennych, stołu w tle. Często jak wysyłacie mi złe zdjęcia, muszę najpierw przerobić je w photoshopie, aby nie koncentrować się na tle, usuwam je.

4. ,,Moja żona się na tym zdjęciu nie uśmiecha, czy mogłabyś zrobić jej tam jakiś uśmiech?"

Często dostaje podobne pytania. Mogłabym, ale musicie wiedzieć, że obrazek będzie wyglądał sztucznie, szczególnie dotyczy to osób, których nigdy nie widziałam i znam jedynie ich wizerunek z perspektywy zdjęcia. To samo dotyczy się dorabiania włosów, fryzur, makijażu, brody...

5. Nie wysyłaj mi za jasnych zdjęć, ani za ciemnych zdjęć.

Przykład zbyt ciemnego zdjęcia.


Nie będę nic widziała na takich zdjęciach :)

6. Zdjęcie, które mi wysyłasz powinno mieć dosyć spory rozmiar.

Nie piszę jaki, ale na pewno nie taki malutki, że będę musiała pracować z lupą, albo mikroskopem. Z góry mówię... powiększenie zdjęcia oznacza często pikselizacje Waszych zdjęć i widać tylko kolorowe kwadraciki.


7. Nie wysyłaj mi zdjęć zrobionych w efekcie ,,sepia".

Zdjęcie zrobione w sepii jest zbyt ciemne.
Tak... to stare zdjęcie :)


Krótko mówiąc zdjęć czarno-białych. To, że szkic też jest czarno biały, nie oznacza, że mi takie zdjęcie pomaga w rysowaniu.

8. Nie wysyłaj mi zdjęć zrobionych w ruchu.

Zdjęcie zrobione w ruchu, nie widać szczegółów.


9. Portret to zdjęcie jednej osoby.

Za dużo elementów, za mało wyraźne.

Przykładem portretu jest zdjęcie legitymacyjne, do dowodu itp. Jeśli chcecie, aby na zdjęciu było więcej, niż jedna osoba (max 3), musicie się ze mną skontaktować osobiście.

10. Nie rób zdjęcia zdjęciu, ani nie wysyłaj mi zdjęć przez aplikacje typu messenger.

Zrobienie zdjęcia zdjęciu - czyli krótko mówiąc fotografowanie wywołanego już zdjęcia, strasznie traci na wartości, najlepiej zrób skan takiego zdjęcia, albo oddaj zdjęcie mi do rąk własnych.

Aplikacje typu messenger strasznie zniekształcają obraz i rozmazują go.

11. Nie rób zdjęcia z oddali.

Zdjęcie zrobione z oddali. Wyraźne, ale szczegóły już nie bardzo.


KILKA WASZYCH PYTAŃ:

,,Dlaczego tak długo czekam na szkic?"

Zapraszając do współpracy ze mną musicie pamiętać, że mam też inne obowiązki, niż rysowanie. Często po 3 godzinach pracy Wasz rysunek ląduje do kosza, bo mi się nie udał i zaczynam od początku. Średnio w tygodniu powstaje jeden, lub dwa rysunki, jest to strasznie czasochłonne.

,,Dlaczego nie udało mi się namalować Twojego portretu?"

Widocznie zdjęcie nie spełnia warunków wyżej. O tym mówię osobiście.

,,Ile kosztuje szkic?"

Uczę się, więc nie pobieram opłat za rysunki, dlatego też tak długo się u mnie czeka. Gdy osiągnę lepsze wyniki w rysowaniu, na pewno będę robiła to odpłatnie. Na chwilę obecną odpłatnie robię jedynie rysunki, które wykonuje osobiście, nie ze zdjęcia.

Dodatkowa płatność jest tylko wtedy, gdy chcecie obraz w ramce, lub wysłany na podany adres. Wtedy doliczam koszt ramki i/lub poczty. 

Jeśli chcesz zamówić portret, lub uzyskać więcej informacji, pisz tutaj, lub na poczte: BlogiBeatrycze@wp.pl Brak komentarzy:

Prześlij komentarz